středa 14. října 2015

Pinholitida - encyklopedické heslo

Pinholitida (latinsky Pinholitis) je nemoc postihující především fotografy. Vyskytuje se v několika různých formách s podobnými průběhem a příznaky. Nejčastěji byly zaznamenány Pinholitis Camerum Obscurum a Pinholitis Digitalum. Fotografové postižení touto chorobou obvykle trpí ztrátou schopnosti vnímat ostrost a některé jiné technické detaily u fotografií, ale pouze při záchvatech nemoci. Míra těchto příznaků je téměř u každého postiženého jiná a faktory, které by ji ovlivňovaly, nejsou dosud známy a mimo záchvaty choroby se téměř nedají pozorovat. Ve chvílích nejsilnějšího náporu nemoci napadení jedinci stojí u svých stativů a exponují na velmi dlouhé časy.
  Jednotlivé formy choroby se dají rozpoznat podle toho, ve kterých předmětech se postižení snaží vytvořit otvory malých rozměrů. U Pinholitis Camerum Obscurum jsou to nejrůznější předměty od speciálně vyvinutých pro tišení příznaků choroby (kde jsou otvory předem vytvořeny), přes krabice od bot až po cokoliv, v čem se dá vytvořeným otvorem nechat působit světlo na světlocitlivý materiál. Jsou známy i případy, kdy nemocní udělali otvor v úložném prostoru nákladního vozidla skříňového typu.
  Pinholitis Digitalum nutí postižené tvořit otvory v čemkoliv, čím se dá nahradit objektiv na těle digitálních fotoaparátů. I zde existují náhražky, které dokonce napodobují skutečné objektivy a otvor je v nich vytvořen předem, postižení však velmi často navrtávají krytky těla digitálních fotoaparátů, ale jejich obětí se stávají i předměty k tomuto účelu zdánlivě nepoužitelné, jako například víčka od jogurtů.
  Nemoc je při současném stavu lékařské vědy sice léčitelná, ale zatím není znám případ definitivního vyléčení u nakažených. Jedním z používaných způsobů léčby jsou například fotografické workshopy všeho druhu, ale jejich účinnost je velmi nízká.
  Zatím není znám ani žádný případ, kdy by pinholitida způsobila smrt nemocného.

2 komentáře:

  1. Super, moc se těším na další pinholitický obsedantní výjevy, co se tu objeví:) !

    OdpovědětVymazat